Porady
FAQ
Słownik
Sonda
-- LICZNIK --
Licznik: 84380669

PERL - wstęp
PERL (Practical Extraction and Report Language) jest w chwili obecnej jednym z najbardziej przenośnych języków programowania. Jego wersje można znaleźć w większości (o ile nie wszystkich...) systemów operacyjnych - Unix (inne platformy unixopodobne), MS Dos, Windows (wszystkie wersje), OS/2...
Jest to ogromna zaleta dla programistów tworzących aplikacje WWW - bez większych problemów i modyfikacji skrypty napisane pod Windowsem będą działały pod Unixem, i odwrotnie.
Niniejszy kurs może stanowić początek własnej "przygody" z tym językiem, zwłaszcza, że rozwija się on bardzo szybko i dopiero co poznana wersja... okazuje się być przestarzała ;-)
Pisząc niniejszy kurs staraliśmy się zrobić to pod kątem pisania skryptów CGI, aczkolwiek mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje pozwolą Wam zacząć pisać także i inne programy.

Skąd wziąć Perl'a?
Jeżeli jesteś użytkownikiem systemu unixopodobnego to prawdopodobnie nie musisz się martwić o Perla - masz go już zainstalowanego.
Aby dowiedzieć się w jakim katalogu znajduje się Perl, wpisz :
which perl (dotyczy systemów unixopodobnych).
W systemach typu Dos, Windows, OS/2 itp. będzie to (najprawdopodobniej) c:\perl

Użytkownicy innych systemów muszą go zainstalować na własną rękę.
Zdobędziecie go na stronie : www.perl.com - po wybraniu odpowiedniej platformy pozostaje ściągnięcie pliku i zainstalowanie go.

Jakich edytorów używać?
Właściwie do pisania programów w Perlu nadaje się każdy edytor tekstowy. Wybór należy do Was... Są także edytory dedykowane do pisania programów w Perlu - polecamy je nie tylko początkującym użytkownikom - znaleźć je można m.in. w archiwum Tucows - www.tucows.com

Na zakończenie chcieliśmy poruszyć jedną ważną kwestię : co jest lepsze, Perl czy C? Trudno jednoznacznie ocenić, który jest lepszy nie znając problemu ani nie znając wymienionych języków...
Dlatego polecamy poznanie obydwu języków - ich wad i zalet. Wtedy będziecie mogli sami ocenić, który z nich będzie bardziej odpowiedni dla Was i zadania, które chcecie wykonać.

Cofnij...Czytaj dalej...

Opracowanie
Zawadka Andrzej
Energosystem Web Studio

skrypty skrypty