Porady
FAQ
Słownik
Sonda
-- LICZNIK --
Licznik: 84380689

CGI, czyli Common Gateway Interface
Służy do łączenia zewnętrznych programów z serwisem WWW w celu tworzenia stron "w locie".
Zamiast ograniczenia serwera WWW do maszyny udostępniającej przechowywane dokumenty (utworzone wcześniej), CGI umożliwia tworzenie stron błyskawicznie, na podstawie danych wprowadzonych przez użytkownika.
Skrypty CGI mogą być używane do tworzenia różnego rodzaju aplikacji, począwszy od prostego przetwarzania formularzy, aż po zaawansowane bazy danych.
Program (skrypt) CGI może być napisany w dowolnym języku programowania (my skupimy się na Perl'u; w dziale poświęconym językowi C/C++ pokażemy jak pisać skrypty CGI w tym języku).

Czemu Perl?
Perl jest niesamowicie efektywnym narzędziem, dzięki któremu można stworzyć profesjonalne skrypty o dużo krótszym (w porównaniu z np. C) kodzie.
Doskonałe przystosowanie Perl'a do przetwarzania tekstów (wszak Larry Wall wymyślił ten język po to by ułatwił mu przetwarzanie tekstów...) czyni go bardzo użytecznym przy skryptach, które w dużej części składają się z obróbki danych tekstowych (analizy formularzy, wyszukiwania itp).

Dlaczego właśnie CGI?
CGI jest jednym z prostszych i wydajniejszych rozwiązań "dynamicznej komunikacji" z użytkownikiem. Protokół CGI definiuje standardowy sposób komunikacji z serwerem WWW oraz przeprowadzania konkretnych operacji.
Programista ma właściwie dowolność przy wyborze języka od napisania skryptu CGI. Może być to Perl, C, C++, Pascal, zwykły plik wsadowy z Dos'a, skrypt powłoki... Ważne, żeby taki język "potrafił" wypisać dane na ekranie.
Owa dowolność przy wyborze języka czyni CGI bardzo uniwersalnym narzędziem.
Tak jak zaznaczyliśmy - zaczynamy od Perl'a. Już niedługo C/C++.

Cofnij...Czytaj dalej...

Opracowanie
Zawadka Andrzej
Energosystem Web Studio

skrypty skrypty